Tervetuloa tutustumaan Magnesia Festivalin 2019 ohjelmaan!

Työpajat ja tunnit täytetään paikan päällä, lukuun ottamatta Reetta Rannan Sauna Sisters -työpajoja, joihin on ennakkovaraus. 

Huomioithan, että olosuhteiden aiheuttamat muutokset ovat mahdollisia. Ohjelma täydentyy vielä kevään ja kesän aikana.

>> Tutustu ohjaajiin ja workshop-kuvauksiin << 

Program big new.jpg

Perjantai 2.8.2019

Main stage

10:00-11:30 Anastacia Shevchenko: Heart-Opening Dynamic Flow MOVE * held in English

12:00 - 12:30 Avajaisseremonia

13:00 - 14:15 Aino Siren: I Am Enough - ISHTA Yoga LOVE * held in English

14:45 - 16:00 Cole Chance: Joy in Motion Vinyasa MOVE * held in English

16:30 - 17:45 Karoliina Valontaival: 5Rhythms - viiden liikelaadun tanssi MOVE

18:15 - 19:30 Katja-Maria Taavitsainen: BodyTrippin' MOVE

20:00 - 22:45 Ecstatic Dance Helsinki & DJ Arun Ji & Mikko Heikinpoika


Mastovaja

8:15 - 10:00 Jutta Niala: Centered Body - Mind PRO

10:30 - 12:00 Magnus Appelberg: Avustustyöpaja joogaopettajille ja joogaopettajiksi haluaville PRO

12:30 - 14:00 Sanna Devi Dasi: Paradise Lost or Found? A Yoga Teacher in Bali PRO * held in English

14:30 - 16:00 Elisa Kuuttila: Experience Katonah Yoga MOVE

16:30 - 18:00 TBA

18:30 - 20:00 TBA

 

Ruutikellari

9:30 - 11:30 Matti Pääaho: Intiimiyden jooga TRANSFORM

12:00 - 13:30 Elina Jaatinen: Syvä matka itseen TRANSFORM

14:00 - 15:30 Sanna Salovuori & Pinja Bruun: Löydä oma ääni - henkisen ja fyysisen äänen balanssityöpaja TRANSFORM

16:00 - 17:30 Leigh Ewin: Cold Exposure UPGRADE * held in English

18:00 - 20:30 Sointu Hietala: Leijonan uuden kuun meditaatio TRANSFORM

21:00 - 22:30 Valon kädet: Sound Healing Concert LOVE

 

Pajasali

10:00 - 11:30 Maaretta Tukiainen: Tärkeintä tänään. Minimalismi merkityksellisen elämän tukena. UPGRADE

12:00 - 13:30 Kaisa Jaakkola ja Ulrika Björkstam: Palautuminen ja resilienssi UPGRADE

14:00 - 15:30 Jenni Demus: Tule näkyväksi TRANSFORM

16:00 - 17:30 Kristin Vikjord Paternotte: How Yoga Is Beneficial for Our Mental Health (and Why It Isn´t) PRO * held in English

18:00 - 19:30 Marika Vepsäläinen: Kun empatia menee överiksi – Miksi herkkä ottaa liikaa vastuuta ja miten sen voi lopettaa UPGRADE

 

Upseerikerhon juhlasali

8:15 - 10:00 Inderjit Kaur Khalsa: Kundaliini-intensiivi PRO

10:30 - 12:00 Sanna Salovuori: Be The Music ™ - luovaa liikettä ja ääntä MOVE

12:30 - 14:00 Eva Estlander: Bloom into a Warrior MOVE * held in English

14:30 - 16:00 Susanna Hakanen & Miikkael Anttila: Tuning Chakras - Heartful Yin with Piano and Cello LOVE

16:30 - 18:00 Leta Lavigne: Partner Yin LOVE*held in English

18:30 - 20:30 Tony Dunderfeldt: Parisuhteen solmut ja ratkaisut UPGRADE


Upseerikerhon biljardihuone

9:00 - 10:15 Jutta Aalto: Supernotkeat: miten kehittää omaa joogaharjoitustasi kehotyyppiäsi tukevaksi? PRO

10:30 - 11:45 Jutta Aalto: Superjäykät: miten kehittää omaa joogaharjoitustasi kehotyyppiäsi tukevaksi? PRO

12:15 - 14:00 Leta Lavigne: Skeletal Variation and the Functional Approach to Yoga PRO * held in English

14:30 - 16:30 Johanna Linner Matikka: Tension, Stress & Trauma Release Exercise - TRE®  TRANSFORM 

17:00 - 19:00 Reetta Ranta: Sauna Sisters Rituals TRANSFORM

19:30 - 20.15 Annika Himberg: Seitsemän chakran rumpurentoutus LOVE

 

Galleria Rantakasarmi

9:30 - 10:45 Laura Laine ja Janne Hartikainen: Heartfulness-meditaatio LOVE

11:00 - 16:00 Vaula Valpolan taidenäyttely: Hajoaminen, Uusi alku ja muita maalauksia

16:30 - 18:30 Mariela Sarkima: Olen KOKONAINEN LOVE

19:00 - 21:00 Kirsi Tikka: Matka lempeyteen aistillisuuden kautta MOVE

 

Varuskuntakenttä (säävaraus)

18:00 - 19:00 Nina Leskinen: First Touch of Yoga - ensikosketus joogaan

 

Sauna

19:00 - 20:30 Reetta Ranta: Sauna Sisters Rituals TRANSFORM * held in English HUOM! Ennakkoilmoittautuminen

SuRu sisäpiha

14:00 - 15:00 DJ TBA

Program big new2.jpg

Lauantai 3.8.

Main stage

10:00-11:15 Matilda Mannström: Internal worship - An Ongoing Journey MOVE *held in English

11:45-13:00 Katri Syvärinen: Doorway to Magic - Hatha, Inspired by Embodied Flow MOVE*held in English

13:30-14:45 Cole Chance: Journey to Freedom - Soft Flow and Yin LOVE*held in English

15:15 - 16:30 Lac Belot Live MUSIC

16:45 - 18:00 Kylli Kukk: Chakratanssi MOVE

18:30 - 20:00 Amir Jaan: The Fire Dance TRANSFORM *held in English

20:00 - 24:00 Heartful Party: Maajo Live + DJ MUSIC

MASTOVAJA

8:15 - 10:00 Magnus Appelberg: Löydä Astangan ilo uudelleen MOVE

10:30 - 12:00 Julia Oravisto: Balance - Pilates to Remain Upright and Steady MOVE*held in English

12:30 - 14:00 TBA

14:30 - 16:00 Sanna Kokkonen: Tibetan Heart Yoga LOVE *held in English

16.30 - 18:00 Nita Arpiainen: Minä ja ympäristö - kohti aitoa vuorovaikutusta TRANSFORM

18:30 - 20:00 Eva Estlander: Chakra Tune up MOVE *held in English

RUUTIKELLARI

9:30 - 11:30 Matti Pääaho: Intiimiyden jooga TRANSFORM

12:00 - 13:30 Leigh Ewin: Flowness Breathwork TRANSFORM*held in English

14:00 - 15:30 Helena Karhu: Valkoisen karhun seremonia TRANSFORM

16:00 - 18:00 Iituli Aalto: Inner Movement TRANSFORM *held in English

18:30 - 20:30 Antti Leponiemi: Kaakaoklubi 2.0 TRANSFORM

PAJASALI

8:15 - 9:45 Mika Bator: Apinakungfu ChiKung MOVE

10:15 - 11:45 Rosa Nenonen: Löydä oma tarkoituksesi - miksi ja miten? UPGRADE

12:15 - 13:45 Jaakko Halmetoja: Viisi elementtiä ja terveys UPGRADE

14:15 - 15:45 Anna Taipale: Iloa päin - lempeä sydänvoimasessio LOVE

16:15 - 17:45 Keiju Vihreäsalo & Laura Janger-Laitio: Mitä onnellisuus on? UPGRADE

18:15 - 19:45 Sointu Hietala: Syksyn 2019 astrologinen katsaus UPGRADE

Upseerikerhon juhlasali

8:15 - 10:00 Anastacia Shevchenko: Fooling Around on Your Arms MOVE *held in English

10:30 - 12:00 Eevi Minkkinen: Kiintymyssuhde aikuisessa parisuhteessa UPGRADE

12:30 - 14:00 Kristin Vikjord Paternotte: Mindful Yoga LOVE *held in English

14:30 - 16:00 Kaisa Kärkkäinen, Ukko Kärkkäinen & Essi Seppälä: Heartful Yin, Soulful Sound and Touching Poetry LOVE

16:30 - 18:00 Meri Mort: Moon Movement with Live Music LOVE

18:30 - 20:30 Pasi Kuusela: Thaijoogahieronnan taikaa LOVE

Upseerikerhon biljardihuone

9:00 - 10:30 Hanna-Mari Nieminen: Raskausjooga LOVE

11:00 - 12:30 Lana Lavonen: Ayurveda osana arkielämää UPGRADE

13:00 - 15:00 Johanna Linner Matikka: Tension, Stress & Trauma Release Exercise - TRE®  TRANSFORM

15:30 - 17:30 Reetta Ranta: Sauna and Healing Rituals TRANSFORM * HUOM! Ennakkoilmoittautuminen

18:00 - 20:00 Ukko Kärkkäinen: Tunneaarteiden etsintää elämän saarella TRANSFORM

20:15-21:00 Annika Himberg: Seitsemännen chakran rumpurentoutus LOVE

Galleria Rantakasarmi

9:30 - 10:45 Lana Lavanina: Pranyama = nuoruuden lähde UPGRADE

11:00 - 16:00 Vaula Valpolan taidenäyttely: Hajoaminen, Uusi alku ja muita maalauksia

16:30 - 18:30 Nina Leskinen ja Julia Oravisto: Pilates x Jooga MOVE

18:45 - 19:45 Ona Kamu: Sointukylpy LOVE

20:00 - 21:00 Ona Kamu: Sointukylpy LOVE

VARUSKUNTAKENTTÄ (SÄÄVARAUS)

13:00-14:00 Matilda Mannström: Heartful Flow

SAUNA

17:30-19:00 Reetta Ranta: Sauna and Healing Rituals TRANSFORM * held in English

SuRu sisäpiha

14:00 - 15:00 DJ TBA

Program big new3.jpg

Sunnuntai 4.8.

Main stage

10:00 - 11:15 Sanna Kokkonen + Vijay Krsna: Bhakti Flow Yoga with Music MOVE *held in English

11:45 - 13:00 Jarno Härkönen: Kehonpainoharjoitus - voimaa ja liikkuvuutta kaikentasoisille MOVE

13:30 - 15:00 Amir Jaan: The 4 Aces TRANSFORM *held in English

15:15 - 16:30 Vijay Krsna MUSIC

17:00 - 18:15 Kristin Vikjord Paternotte: Embodied Compassion in Practise LOVE*held in English

18:30 - 19:15 Ona Kamu live MUSIC

Mastovaja

9:30 - 11:00 Johanna Lindroos: You Are as Young as Your Spine Is Flexible - Therapeutic Back Bends MOVE*held in English

11:30 - 13:00 Inderjit Kaur Khalsa: Kundaliinijooga ja uusi alku TRANSFORM

13:30 - 15:00 Mika Bator: Apinakungfu ChiKung MOVE

15:30 - 17:00 TBA

17:30 - 19:00 Sanna Yrjänheikki: House Yoga MOVE

19:30 - 21:00 Johanna Lindroos: The Best Massage Ever - Myofascial Release Techniques for Self-healing LOVE *held in English

Ruutikellari

9:30 - 11:00 Cole Chance: Wounds to Wisdom - Yoga and Recovery TRANSFORM *held in English

11:30 - 13:30 Iituli Aalto: Inner Movement TRANSFORM *held in English

14:00 - 15:30  Elina Jaatinen: Deep Journey Within TRANSFORM *held in English

16:00 - 17:30 Aino Siren: Release & Rewire - Slow Flow Yoga, Sacred Mudras & Essential Oils LOVE *held in English

18:00 - 20:00 Antti Leponiemi: Kaakaoseremonia TRANSFORM

Pajasali  

10:00 - 11:30 Joylla: Ota vahvuutesi käyttöön UPGRADE

12:00 - 13:30 Jaakko Halmetoja: Suomalaiset villivihannekset ja -yrtit UPGRADE

14:00 - 15:30 Tony Dunderfeldt: Rakkaus ja seksuaalisuus UPGRADE

16:00 - 17:30 Jarno Härkönen: Liikkeen filosofia - ymmärrä liikettä ja taitojen kehittämistä paremmin UPGRADE

18:00 - 19:30 Keiju Vihreäsalo: Mitä rakkaus on? UPGRADE

Upseerikerho juhlasali  

9:30 - 11:00 Anu Karoliina: Yoga Pranala LOVE*held in English

11:30 - 13:00 Hanne Laasala: Itsemyötätunnon taito LOVE

13:30 - 14:45 Katri Syvärinen: Soul Talk & Meditation - linjassa itsesi kanssa LOVE

15:15 - 16:45 Meri Mort: Yoga of Freedom - PachaMama LOVE *held in English

17:15 - 18:45 Kylli Kukk: Zensuelli jooga LOVE

19:15 - 20:45 Jani Toivonen: Sound Healing Sunday LOVE   

Upseerikerho biljardihuone

9:45 - 10:30 Inka Saini: Lapsi & vanhempi -joogatunti kouluikäisille FAMILY

11:00 - 12:30 Nina Ruotsalainen: Baby Yogi Club FAMILY *held in English

13:00 - 14:00 Helena Karhu: Hyvä noita ja rumpu FAMILY

14:30 - 15:00 Inka Saini:  Lapsi & vanhempi -joogatunti taaperoille. FAMILY

15:30 - 16:30 Hanne Laasala: Pysähtymisiä - palautumista ja rauhoittumistaitoja koko perheelle FAMILY

17:00 - 18:00 Anni Rupponen: Jooga Croquis FAMILY

18:30 - 20:30 Hanna-Mari Nieminen: Mama love TRANSFORM

Galleria Rantakasarmi

9:00 - 10:45 Avoin taidekoulu ja Vaula Valpola: Meditaatiota ja maalausta LOVE

11:00 - 16:00 Vaula Valpolan taidenäyttely: Hajoaminen, Uusi alku ja muita maalauksia

16:30 - 18:30 Anu Karoliina: Yin of Heart LOVE *held in English

19:00 - 21:00 Matilda Mannström: Mellow Yin & Nidra - Uncovering the Potential LOVE *held in English

TynnyrintekijäN huone

12:00 - 14:00 Suomu Ry: Aarrekorujen muotoilu FAMILY * held in English

Sauna

11:00 - 12:00 Laura Foon: The Traditional Finnish Sauna *held in English

14:00 - 15:00 Laura Foon: Perinteisen morsiussaunan salat LOVE

SuRu sisäpiha

12:00 - 13:00 DJ TBA